حجامت برای این افراد خطرناک است!

رئیس سلامتکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به شیوع انجام حجامت توسط افراد غیرمتخصص در شیراز ابراز نگرانی کرد. جلادت اظهار داشت: انجام حجامت و خون گیری در شیراز توسط افراد غیرمتخصص نگران کننده است و مردم باید نسبت به این مسئله حساس باشند چرا که برخی بدون توجه به اصول علمی با انجام حجامت باعث بروز عوارض جبران ناپذیری در افراد می شوند.
 
این متخصص طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: برخی افراد که به صورت تجربی و کاملا غیرعلمی حجامت انجام می دهند نه تنها سودی به بدن افراد متقاضی نمی رسانند بلکه با ناآگاهی، مشکلاتی نیز برای آنها به وجود می آورند. جلادت گفت: شیوع انجام حجامت توسط افراد غیرمتخصص در شیراز نگران کننده است و رشد قارچ گونه مراکز غیرمعتبر در این حیطه مشکلاتی را به وجود آورده است.
 
این متخصص طب ایرانی افزود: افراد غیرمتخصص و سودجویان به دلیل عدم آگاهی با حجامت بی موقع باعث افزایش خشکی بدن، ضعف و غلبه سردی شده و سلامت فرد را به خطر می اندازند و با توجه به این مسئله، مردم باید با آگاهی نسبت به دریافت برخی خدمات اقدام کنند و در این خصوص نیز مراجعه به متخصصان طب سنتی و مراکز زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شیراز می تواند نقش بسزایی در کاهش مشکلات احتمالی داشته باشد.
 
 دکتر جلادت یادآور شد: انجام حجامت برای برخی افراد از جمله سالمندان، زنان باردار و کودکان خطرناک است و متاسفانه افراد غیرمتخصص به مواردی از این قبیل و عدم انجام حجامت بی موقع توجهی نمی کنند.
 
 وی گفت: افراد قبل از انجام حجامت حتما باید با متخصص طب سنتی مشاوره کنند تا به کمک پزشک پس از بررسی وضعیت جسمی، نسبت به این امر تصمیم گرفته شود. جلادت شیوع مراکز غیرمعتبر انجام حجامت را در استان نگران کننده دانست و از مردم خواست نسبت به این امر حساس باشند و در این خصوص به متخصصان مربوطه مراجعه کنند.
 
این متخصص طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: انجام حجامت توسط افراد غیرمتخصص علاوه بر ایجاد کم خونی و باقی ماندن جای حجامت، اگر به صورت غیربهداشتی انجام شود می تواند باعث انتقال عفونتهای خونی از جمله ایدز و هپاتیت نیز بشود.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است