تغذیه در دوران بارداری

تغذیه مطلوب یکی از مهمترین فاکتورها در یک بارداری سالم محسوب می شود؛ که با سلامت مادران، میزان بروز شکایات مربوط به دوران بارداری، رشد ونمو جنین و خطرات حین زایمان ارتباط مستقیم دارد. در طی دهه های اخیر استفاده از طب جایگزین و مکمل افزایش قابل توجهی داشته است. در این بین استفاده از گیاهان دارویی به دلیل مشکلات و عوارض مصرف داروهای شیمیایی در حال افزایش است. مصرف خودسرانه و عدم توجه به عوارض این گیاهان دارویی، سلامت مادر و جنین را به خطر خواهد انداخت.

اصول تغذیه ای مربوط به دوران بارداری در منابع طب رایج بر مبنای میزان کیلوکالری، ماکرونوترینت ها و میکرونوترینت های دریافتی است. عوارض عدم دریافت کافی هر کدام از این موارد به تفصیل بیان شده است اما در مورد مکمل های گیاهی به طور خیلی مختصر بحث شده است که بیانگر محدود بودن تحقیقات در این زمینه است. در منابع طب سنتی در فصلی با عنوان تدبیر حبالی به تفصیل به وضعیت تغذیه ای و بایدها و نبایدهای آن در دوران بارداری پرداخته شده است.

زنان در دوران بارداری باید از گروه های غذایی با ویژگی های صالح الکیموس، لطیف و معتدل استفاده کنند. در کنار گروه های غذایی اصلی استفاده صحیح از مکمل های گیاهی نیز بسیار حائز اهمیت است. چرا که علی رغم کاربردهای مفید و مؤثر هر یک، استفادۀ نابجا از آنها عوارض شدیدی را به دنبال خواهد داشت. آگاهی دادن به زنان باردار در مورد این اصول و بایدها و نبایدها، تضمین کنندۀ سلامت مادر و کودک و بهبود وضعیت سلامت عمومی جامعه خواهد بود.

برای دانلود و مطالعه این مقاله عبارت آبی رنگ زیر را کلیک کنید. یا در صورت پیغام خطا کلیک راست نموده و گزینه save link as را انتخاب کنید.

فایل های پیوست

jiitm-v4n4p343-fa.pdf

نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است