قاعدگی دردناک یا دیسمنوره به معنی احساس درد غیرمعمول در قسمت شکم هنگام قاعدگی است. معمولاً ۵۰ تا ۷۰ درصد زن ها هنگام قاعدگی دچار درد نواحی تحتانی شکم و رحم می شوند ولی اگر این درد بیش از اندازه باشد که موجب توقف فعالیتهای روزانه فرد شود آن را دیسمنوره یا قاعدگی دردناک می نامند. دیسمنوره یک درد انقباضی و اسپاسم گونه در قسمت پائینی شکم است.

قاعدگی دردناک یا دیسمنوره به معنی احساس درد غیرمعمول در قسمت شکم هنگام قاعدگی است. معمولاً ۵۰ تا ۷۰ درصد زن ها هنگام قاعدگی دچار درد نواحی تحتانی شکم و رحم می شوند ولی اگر این درد بیش از اندازه باشد که موجب توقف فعالیتهای روزانه فرد شود آن را دیسمنوره یا قاعدگی دردناک می نامند. دیسمنوره یک درد انقباضی و اسپاسم گونه در قسمت پائینی شکم است. دیسمنوره معمولا، در روز اول خونریزی شروع میشود و معمولاً تا روز سوم طول میکشد و بطور ناگهانی با قطع خونریزی، قطع می شود.

این مشکل در اکثر موارد، با پریودهای ماهانه همراه با تخمک گذاری دیده می شود و براساس سن شروع و دلایل بوجود آورنده ،به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود . بیماران ممکن است همراه با آن علائم دیگری مثل تهوع، استفراغ، سردرد، گیجی و نفخ داشته باشند. همچنین احتمال بروز اسهال هم وجود دارد.

دیسمنوره بدون علت مشخص را ”دیسمنوره اولیه ” می نامند که ممکن است در بیش از 50 درصد جمعیت زنان وجود داشته باشد. در ۵ تا ۱۵ درصد این موارد، درد به حدی شدید است که فرد را از حضور در مدرسه یا محل کار باز می دارد . درد قاعدگی با افزایش سن و پس از بارداری کاهش می یابد.

علت درد ترشح پروستاگلندین ها است که حین قاعدگی در بدن رها می شود. پروستاگلندینها موادی شبیه به هورمون هستند که درنتیجه ترشح آنها رحم منقبض شده، جریان خون به رحم کاهش یافته و پایانه های عصبی نسبت به درد حساس تر می شوند. افرادی که دیسمنوره اولیه دارند مقدار پروستاگلندینها در آنها بیشتر است.

در  مواردی که علتی برای دسمنوره وجود دارد آن را ”دیسمنوره ثانویه” می نامند. علل شایع دیسمنوره ثانویه شامل آندومتریوز، فیبروئیدها، آدنومایوز و عفونت لگنی می باشد. علل دیگر نیز وجود دارد که موارد آنها بسیار اندک می باشد و در شرایط ویژه بررسی می گردند .

فایل ضمیمه فایلی صوتی از صحبتهای آیت الله ضیائی از درمانگران مجرب طب سنتی است که در آن به موضوع دیسمنوره پرداخته اند. برای دانلود این فایل صوتی عبارت آبی رنگ «دانلود فایل صوتی» را کلیک کنید. یا در صورت پیغام خطا کلیک راست نموده و گزینه save link as را انتخاب کنید.

ضمنا مطالب دیگری نیز پیرامون قاعدگی در سایت قرار گرفته است که با انتخاب لینکهای موجود در زیر می توانید آنها را مطالعه کنید:


2534 بازدید | پنجشنبه 11 دي 1348 | دسته : مطالب,
فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است