رمضان ماه قمری است که در این ماه مسلمانان از سپیده صبح تا غروب آفتاب از خوردن و آشامیدن خودداری می کنند. بیمارانی که ممکن است روزه داری برای سلامتی آن ها مضر باشد، از گرفتن روزه معاف می باشند. در بررسی سوابق این موضوع مقالاتی را در این زمینه مشاهده کردیم که به دلایل متعدد نتایج آن ها قابل استناد نبود. ما اثرات روزه داری را در بیماران مبتلا به زخم اثنی عشر (DU) در حال درمان بررسی کردیم. تلاش بر این بود که اشکالات موجود در این بررسی ها، تا حد امکان رفع گردد.
در این کارآزمایی بالینی یک سو کور، هشتاد و چهار بیماری که زخم اثنی عشر آن ها با آندوسکوپی مورد تایید قرار گرفته بود، مورد مطالعه قرار گرفتند. بیماران در دو گروه روزه دار و غیرروزه دار (بر اساس تصمیم خودشان) تقسیم شدند و تمامی آن ها تحت درمان با امپرازول (40 میلی گرم در شبانه روز) قرار گرفتند. علایم آن ها شامل درد، تهوع، خون ریزی و دیس پپسی و ترمیم زخم مورد مطالعه قرار گرفتند و نتایج حاصله در دو گروه، مقایسه شد.
در 79.76% موارد تمام زخم ها ترمیم ایجاد شد. ترمیم زخم در گروه غیرروزه دار و گروه روزه دار به ترتیب 75.5% و 85.7% بود؛ لذا تفاوت چشم گیر بین دو گروه مشاهده نشد. میزان علایم و عوارض نیز در دو گروه تقریبا یک سان بود (P=0.05).
نتیجه گیری: علایم و عوارض ناشی از زخم اثنی عشر در دو گروه روزه دار و غیرروزه دار تفاوت آماری قابل توجهی نداشت. بیماران مبتلا به زخم اثنی عشر با مصرف دارو می توانند بدون نگرانی از عوارض روزه داری در ماه رمضان روزه بگیرند.

برای دانلود و مطالعه این مقاله عبارت آبی رنگ زیر را کلیک کنید. یا در صورت پیغام خطا کلیک راست نموده و گزینه save link as را انتخاب کنید.

 

فایل های پیوست

58313852213.pdf

نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است