کاهش گرگرفتگی یائسگی با استفاده از دانه شنبلیله و بذر کتان

گُرگرفتگی، شایع‌ترین مشکل زنان یائسه است. 80 درصد زنان در سنین یائسگی گرگرفتگی و عرق ریزی شبانه را تجربه می کنند که از این تعداد 9 درصد علائم شدیدی دارند که بر کیفیت زندگی آنان تأثیر می گذراد. گرگرفتگی یک احساس ناگهانی از گرمای شدید در اندام فوقانی یا تمام بدن است که معمولا با قرمزی صورت، گردن، سینه، پشت و بازوها تظاهر می یابد.

یکی از درمان‌های گیاهی مطرح جهت کاهش علائم یائسگی، فیتواستروژن‌ها هستند که دارای ترکیبات گیاهی با فعالیت استروژنی می باشند. فیتواستروژن ها در خیلی از غذاها وجود دارند و فعالیت آنها در حیوانات در مطالعات متعددی به اثبات رسیده است. در زنان ژاپنی که به طور سنتی رژیم حاوی فیتواستروژن بالا دارند، میزان سرطان پستان، بیماریهای قلبی عروقی، پوکی استخوان و نشانه های یائسگی کمتر است. شنبلیله و کتان که از گیاهان بومی ایران هستند از فیتواسترژن ها به حساب می آیند که یکی به دلیل ترکیب شیمیایی دیوسرژنین و دیگری به دلیل سرشار بودن از لیگنانها چنین خاصیتی دارد. این دو گیاه در مطالعات مختلف در کاهش علائم گرگرفتگی موثر گزارش شده اند.

مطالعه پیش رو یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده است که بر روی 60 زن یائسه که با شکایت گُرگرفتگی به درمانگاه‌های شهر اراک مراجعه کرده بودند انجام گرفته است. این 60 نفر به دو گروه مساوی تقسیم شده و به گروه اول روزانه 6 گرم دانه‌ی شنبلیله و به گروه دیگر 25 گرم بذر کتان به مدت 4 هفته‌ی متوالی داده شد. عدم قاعدگی در 12 ماه اخیر، داشتن فشارخون طبیعی، عدم مصرف داروهای ضداضطراب، ضدافسردگی، هورمون‌های استروژن پروژسترون در 6 ماه اخیر، آنتی کوآگولانت‌ها، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و عدم ابتلا به آسم و آلرژی معیارهای ورود به مطالعه بودند و معیارهای خروج از مطالعه شامل عدم مصرف صحیح داروهای گیاهی، ایجاد تحریکات پوستی و حساسیت به داروها و تغییر محل زندگی بودند. در آغاز مطالعه، هفته‌ی چهارم و هفته‌ی هشتم، شدت و دفعات گُر گرفتگی بررسی و مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

نتایج این پژوهش نشان داده که بذر شنبلیله و بذر کتان تعداد و شدت گُر گرفتگی زنان یائسه‌ی مورد مطالعه را کاهش داده است.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است