مواد لازم: گوشت خورشتى، لپه، پیاز، روغن، برنج، ادویه، نمک، زعفران، رب گوجه فرنگى.

دستور طبخ:

اول لپه را بار کرده نیم پز بکنند، پس از آن گوشت را ریز قیمه اى کرده حاضر بکنند. بعد از آن پیازداغ درست کرده، نیم رنگ که شد گوشت ها را در آن ریخته و چند دقیقه باهم چرخ بدهند. پس از آن لپه اش را با آب و رب گوجه یا آب گوجه فرنگى و نمک ریخته، درش را گذارده با آتش ملایم پخته و آماده بکنند. دقت شود که لپه اش زیاد از هم دررفته و شیت نشده باشد که پلو را بدنما میکند و ضمنا آبش آنقدر باشد که تا موقع پخته شدن بخورد برود.

بعد از آن برنج خیس کرده را که دستورش گذشت و باید یک شبانه روز و زیادتر در زیر کیسه نمک خیسانده باشند، پخته آبکش بکنند. سپس آب روغن در ته دیگ ریخته برنج را کم کم توى دیگ برگردانند، و با هر لا برنج یک لا از قیمه فوق ریخته(کم آب پخته)، ادویه به اندازه پاشیده، تتمه برنج را رویش برگردانده، آب روغن داده دم بکنند.

دستور کشیدن:

این پلو را باید با کفگیر برداشته و افشان در دیس کشید تا قیمه هایش مخلوط برنج بشود. در آخر اگر بخواهند رویش کمى برنج زعفرانى کرده پاشیده و روغن داده سر سفره ببرند.

طرز زعفران زدن هم چنانچه گفته شد آن است که زعفران با قند سائیده را در آب جوش حل کرده روى مشتى برنج سفید پخته پاشیده مخلوط بکنند.


منابع

  • جعفر شهری باف، طهران قدیم، ج‏1، نشر معین(1383)

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است