آشنایی با هومیوپاتی-2

«سابقه تاریخى هومیوپاتى و وضعیت  کنونى آن در دنیا و ایران»

سوال: ریشه هومیوپاتى به کدام کشور برمى گردد و ابداع گر آن که بوده است؟

پاسخ: هومیوپاتى در اصل یک قانون طبیعى است و همانگونه که نیروى جاذبه از ابتداى خلقت جهان وجود داشته است، هومیوپاتى نیز موجود بوده است. از زمان بقراط در حدود 450 سال قبل از میلاد مسیح نقل شده است که درمان مى تواند به یکى از دو روش «متضاد درمانى» یا «مشابه درمانى» صورت پذیرد و به نظر مى رسد که این دو شیوه درمانى همیشه در تاریخ پزشکى مطرح بوده اند تا اینکه در سال 1796 دکتر ساموئل هانمن( Samuel Hahnemann)  که پزشکى آلمانى الاصل بود، آن را به شکلى قانونمند ارائه نمود.

دکتر هانمن بعد از فارغ التحصیلى از دانشکده پزشکى مدتى سرگرم طبابت زمان خود شد. در زمان وى اعتقاد بر این بود که بیمارى در واقع نوعى مسمومیت مى باشد و براى رفع این مسمومیت از استفراغ آورهاى قوى، مسهل هاى قوى و ادرارآورهاى قوى استفاده مى کردند و یا تا حد ایجاد ضعف از بیمار خون مى گرفتند و یا بیماران ذهنى را به خاطر این باور که شیطان در روحشان نفوذ کرده شلاق مى زدند و یا به زنجیر مى کشیدند. او از این پزشکى زجرآور و منحرف به شدت زده شد و طبابت را رها کرد و به ترجمه کتب پزشکى روى آورد، زیرا وى علاوه بر شیمى و علوم مرتبط با پزشکى به شش زبان زنده دنیا نیز تسلط کافى داشت و براى تأمین زندگى خود از این راه کسب درآمد مى نمود. تا اینکه آن حادثه تاریخ ساز در زمانى که وى داشت کتابى را راجع به مالاریا ترجمه مى کرد رخ داد: وى در آن کتاب خواند که گیاه «گنه گنه» به خاطر تلخى اش مى تواند مالاریا را درمان نماید و حال آنکه او مى دانست که مواد تلخ ترى نیز وجود دارند که اثرى روى درمان مالاریا ندارند و در حین بررسى این ماده بود که مقدارى از آن را به شکلى اتفاقى خورد و با کمال تعجب دید که بعد از چند روز علایم مالاریا (تب و لرز و تعریق دوره اى)، همانند آنچه در مورد پیاز ذکر گردید، در وى ظاهر شدند. او این آزمایش را چندین بار روى خود و خانواده اش امتحان کرد نتیجه یکسان بود و بنابراین او در گوشه آن کتاب نوشت که: «گنه گنه مى تواند مالاریا را درمان نماید چون مى تواند همان علایم را در انسان هاى سالم ایجاد کند» و از اینجا بود که قانون معروف مشابهت یعنى «مشابه مشابه را درمان مى کند» شکل گرفت.

س: با توجه سابقه ى حدوداً 250 ساله چرا تا مدتها قبل بسیارى از مردم، در دنیا و به خصوص در ایران از هومیوپاتى خبر نداشتند؟

پ: در زمانى که خود دکتر هانمن مى زیسته اند، هومیوپاتى به سرعت فراگیر مى شود، به طورى که مطب ها، درمانگاه ها و بیمارستان هاى هومیوپاتى یکى پس از دیگرى شکل مى گیرند که عکس هاى آن نیز موجود است لکن بعد از فوت ایشان به علت اختلافاتى که در مبانى هومیوپاتى بین هومیوپات هاى آمریکایى و اروپایى به وجود مى آید و همچنین به دلیل آنکه آنتى بیوتیک ها که داروهاى معجزه گر نامیده مى شدند شکل گرفتند، براى مدتى چراغ هومیوپاتى کم فروغ گردید. اما امروزه با توجه به عوارض داروهاى شیمیایى، بن بست هاى موجود در پزشکى رایج، گرایش انسان ها به طبیعت و زندگى با آن و دید جدیدى که پزشکان نسبت به انسان پیدا کرده اند و آن را موجودى، داراى بعدى انرژیتیک مى دانند، هومیوپاتى کم کم جان تازه اى گرفته است و لذا روز به روز در دنیا فراگیرتر مى شود، به طورى که تخمین زده مى شود که حدود 500 میلیون نفر در سرتاسر دنیا هومیوپاتى را تجربه کرده اند. در قاره اروپا تقریباً در همه کشورها مطب ها و کالج هاى هومیوپاتى وجود دارند بخصوص در کشورهاى انگلیس، آلمان، فرانسه، بلژیک و اطریش. در قاره آسیا هند داراى پیشرفته ترین هومیوپاتى مى باشد و اساتید بزرگى را در خود پرورش داده است. در کشور آمریکا نیز ایالت کالیفرنیا بیشترین تعداد هومیوپاتها را دارد و در دانشگاه برکلى نیز رشته هومیوپاتى تدریس مى گردد.

س: طب هومیوپاتى در ایران به چه زمانی برمی گردد؟

پ: در ایران افرادى بوده اند که از حدود 80 سال قبل با هومیوپاتى آشنا بوده اند و حتى بیمارانى را درمان مى کرده اند (مانند دکتر حسن بهره مند از سال 1307 و شادروان دکتر طبیبى)، لکن هیچکدام از آنها اقدام به تربیت دانشجو نکرده بودند تا اینکه در سال 1372 آقاى دکتر ناصرى نویسنده معروف کتاب یک، ابتدا در دانشگاه آزاد اسلامى تهران و سپس در دانشگاه ارومیه اولین دوره هاى آموزشى هومیوپاتى را برگزار مى نمایند و پس از آن نیز با برگشتن آقاى دکتر میرزازاده به کشور دوره هاى بعدى آموزش پزشکى هومیوپاتى با کمک آقاى مهندس بهشتى شکل مى گیرد. البته قبل از آقایان دکتر ناصرى و میرزازاده کسانى نیز مانند آقاى دکتر اسفندیارى درصدد آموزش و گسترش هومیوپاتى بوده اند. پس از آقاى دکتر ناصرى، آقاى دکتر تهرانى و خانم دکتر آذر، مجدداً کلاس هاى آموزش هومیوپاتى در دانشگاه آزاد را برقرار مى نمایند که تا الان نیز ادامه دارند. در سال 1378 درمانگاه کل نگر در خیابان باقرخان به همت آقاى دکتر سامع شکل مى گیرد. در سال 1382 دوره آموزش هومیوپاتى در دانشگاه تهران (دانشکده دامپزشکى) زیر نظر استاد ارجمند آقاى دکتر رادمهر و آقاى دکتر جعفرى تأسیس مى گردد که امروزه نیز فعال مى باشد.

در این بین نیز انستیتوى هومیوپاتى انگلیس (British Institute of Homeopathy) در ابتدا با نمایندگى آقاى دکتر ناصرى و سپس با نمایندگى دکتر فرید آذر، شروع به تربیت هومیوپات مى نماید. در سال 1382 نیز دوره اى در واحد بسیج دانشجویى دانشگاه علوم پزشکى ایران زیر نظر آقایان دکتر جلالى و آل یاسین شکل مى گیرد که تا به امروز نیز فعال مى باشد.

همزمان با افزایش تعداد دانش آموختگان هومیوپاتى، روز به روز بر تعداد استفاده کنندگان از این روش درمانى نیز افزوده شد، به طورى که امروزه در چندین شهر کشورمان نظیر تهران، شیراز، ارومیه، تبریز، کرج، اصفهان، مشهد، گرگان، کاشان و... این درمان وجود دارد و دامنه آن روزانه گسترده تر مى گردد. در این قسمت بر خود لازم مى دانم نام اساتید ارجمند و پزشکان هومیوپات دیگرى که با تدریس ها و تحقیقات خود براى پیشبرد علم پزشکى هومیوپاتى در ایران بسیار تلاش نموده اند را ببرم که عبارتند از آقایان دکتر شهردار، دکتر شاددل، دکتر مظاهرى نژاد، دکتر رهنما، دکتر احمدى، دکتر معینى و خانم ها دکتر مرجان قاضى زاده و دکتر بهنوش نوشى.

س: جایگاه قانونى هومیوپاتى در ایران چگونه است؟

پ: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى، پس از بررسى هاى فراوان در دى ماه 1377 رسماً فعالیت هومیوپاتى را قانونى اعلام کرد و سازمان نظام پزشکى نیز بعداً هومیوپاتى را مجاز اعلام کرد. در حال حاضر کسانى که اجازه فعالیت رسمى پزشکى را دارند مى توانند داروهاى هومیوپاتى را به بیمارانشان تجویز نمایند که این گروه شامل پزشکان، ماماها و دندان پزشکان مى گردد. از طرف دیگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى درصدد تهیه برنامه درسى مدونى مى باشد تا رشته تخصصى هومیوپاتى را به عنوان یکى از تخصص هاى پزشکى ایجاد نماید. انجمن هومیوپاتى ایران نیز ازسال 1380، رسماً کار خود را آغاز نمود.

س: علاقمندان به هومیوپاتى چگونه مى توانند از وضعیت هومیوپاتى دنیا آگاه شوند؟

پ: با مراجعه به اینترنت و جستجو با کلمه "Homoeopathy" و سایت هاى اینترنتی آن، و همچنین سایت رسمى انجمن هومیوپاتى ایران این کار عملى مى باشد، چرا که هزاران سایت در ارتباط با مطب هاى هومیوپاتى، کالج هاى هومیوپاتى، شرکت هاى داروسازى هومیوپاتى، کتب، مجلات هومیوپاتى، داروهاى هومیوپاتى و... وجود دارند.

منبع:

پرسش و پاسخ  در هومیوپاتى ، تالیف دکتر غلامرضا عسگرى درمنکى ، سایت انجمن هومیوپاتی ایران

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است