معرفی کتاب خود آموز ماساژ درمانی

معرفی کتاب خود آموز ماساژ درمانی

تهیه و تنظیم: خانم دکتر سمیه فتعلی

 

یکی از روشهای درمانی مورد استفاده در طب سنتی ایران ماساژ یا دلک می باشد که از قدمت زیادی برخوردار است، به موازات به فراموشی سپرده شدن طب سنتی روش های آن نیز در ایران به انزوا گرایید، اما در همان زمان روند رو به تکامل خود را در برخی از کشورها طی نمود و از دل آن روش های تخصصی و انواع ماساژ بوجود آمد. نمود این پیشرفت در کتب متنوعی که هر ساله در مناطق مختلف جهان به چاپ می رسد می توان دید.

یکی از این کتابها که در سال های اخیر نوشته شده و توسط گروه ترجمه انجمن تحقیقات طب سنتی ترجمه و به چاپ رسیده است، کتاب "خود آموز ماساژ درمانی" یا  (massage , teach yourself) می باشد. در این کتاب به صورت خلاصه ولی کامل مراحل مختلفی که یک ماساژور مبتدی برای ایجاد شرایط، مکان و نحوه انجام ماساژ باید بداند با بیانی روان و قابل فهم آورده شده است. خواندن این کتاب به همه امکان می دهد تا از فواید ماساژ در ابتدا به خود و سپس به دیگران در پیشگیری از برخی آسیب ها یا کمک به تسریع روند درمان آنها کمک نماید.

در تمام بخش های کتاب از مسائل جانبی مرتبز با ماساژ مانند روغن های مفید در هر مورد، بهبود فضای اطراف با ابزار مختلف یا استفاده از موسیقی و سایر موارد صحبت شده است تا با استفاده از آنها تاثیر گذاری ماساژ بهتر و عمیقتر صورت گیرد.

در ادامه نحوه ماساژ افراد و گروه های خاص مثل نوزادان، مادران باردار و ورزشکاران بیان شده است. از نکات قابل توجه این کتاب وجود تصاویر و اشکال متعددی است که در عین سادگی به فهم بهتر مطالب کتاب کمک می کند. در فصل آخر کتاب نیز بصورت خلاصه آناتومی عضلات و اسکلت بدن انسان همراه با تصاویر آن برای کمک به خوانندگان و یادگیری بهتر مطالب آورده شده است.

این کتاب یک کتاب تخصصی ماساژ درمانی نیست، اما در حد متوسطی می تواند نیاز مخاطب خود را برآورده کند. شاید هم بتوان گفت به عنوان اولین کتاب ماساژ درمانی که می خواهید مطالعه کنید مناسب باشد. به علاوه خواندن این کتاب برای دانشجویان گروه های مختلف علوم پزشکی که به نحوی با بیمار سر و کار دارند توصیه می شود. شما می توانید با آشنایی با این روش هم به حفظ و ارتقاء سلامت جامعه کمک نموده و هم به کوتاه شدن دوره درمان برخی بیماری ها و آسیب ها کمک شایانی نمایید.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است