دوره آموزشی-کاربردی حجامت نظری-عملی

کمک به حفظ سلامتی با پاکسازی بدن و خون
در مورد حجامت
یکی از آداب و اقدامات رایج در فرهنگ زندگی سالم ایرانی اسلامی، بادکش گذاری و حجامت بوده که در کنار سایر اجزای زندگی، مورد توجه قرار می گرفته و بدینوسیله کمک به حفظ سلامتی و بالا نگه داشتن کیفیت سلامت و زندگی می نموده است. بادکش گذاری را می توان در مقوله حرکات بدنی که به طور غیر فعالانه و توسط شخص دیگری روی بدن انسان صورت می گیرد به حساب آورد و اگر با خونگیری همراه شود، به عنوان نوعی روش پاکسازی و دفع مواد زائد از بدن. گرچه تاثیرات و فواید این اعمال بسیار بیشتر از اینست که در این دو مقوله محدود شوند. بخش قابل توجهی از مشکلاتی چون خستگی های مزمن، دردهای مبهم بدنی، حالت های آزار دهنده درونی، احساس باد یا دردهای مهاجر در بدن، گرفتگی ها یا دردهای عضلانی مفصلی، التهابات بافت های نرم و زیر پوستی یا عمقی بدن، نقایص ناشی از ضعف خونرسانی یا تمرکزی سیستم دفاعی یا مدیریتی بدن به یک عضو یا منطقه و یا برخی بیماری های پیچیده تر و تخصصی را می توان در کنار رعایت سایر اصول حفظ سلامتی، با انجام عمل بادکش و حجامت تخفیف یا بهبود بخشید. با توجه به سادگی نسبی این عمل چه در مرحله یادگیری و چه در مقام اجرا، می توان با در نظر گرفتن ظرافت ها و احتیاطات مربوطه، این توانمندی را به خانواده ها و عموم مردم انتقال داد تا از فواید آن بهره مند شده، بتوانند برای تخفیف یا رفع مشکلات کوچک و ساده از آن استفاده کرده و مراجعات مکرر و غیر ضروری به سیستم بهداشتی درمانی کشور که هزینه های مختلفی برای مردم و سیستم در پی خواهد داشت را کاهش داد.
بدیهی است که در مواقع بروز بیماری حاد، شدید، طولانی، ناشناخته یا مخصوصا تهدید کننده حیات، حتما و قطعا باید به پزشک حاذق مراجعه نمود و هیچگاه داشتن اطلاعات یا توانمندی های موردی در حیطه پزشکی نمی تواند شخص را از مراجعه به طبیب که سال ها عمر و تجربه خود را در این راه صرف نموده است بی نیاز نماید.
 
بخشی از مقدمه آقای دکتر میرغضنفری بر جزوه حجامت

قسمت

عنوان

موضوع

 

1

مقدمات و کلیات

- آشنایی مختصر با مکتب طب سنتی ایران: ارکان، امزجه، اخلاط، مفاهیم کیفیات اربعه، شاخص های مهم تعیین مزاج، اعضاء مهم و مزاج آنها، قوه مدبره بدن

- معرفی برخی کتب طب سنتی ایران

 

2

 

بخش نظری

- تعریف و تاریخچه حجامت و جایگاه آن در منابع اسلامی و طب سنتی ایران

انواع حجامت، نحوه انجام و فرق میان آنها

مکانیسم و اهداف کلی حجامت

- زمان حجامت (فصل، ایام ماه، ایام هفته، ساعات روز)

حجامت متناسب برای مزاج ها و سنین مختلف

- عوارض حجامت های غیر متناسب

- مقدمات حجامت و مؤخرات حجامت

نکته های مهم در انجام عملی حجامت

3

بخش عملی

- آشنایی با وسایل حجامت (لیوان، تیغ، مکنده، ...)

- نمایش یا انجام حجامت های مختلف در بدن تا حد مقدور

- انجام حجامت به صورت صوری توسط دانش آموخته ها و رفع اشکالات آنها

- آشنایی با برخی از حجامت های مهم بدن به همراه اثرات و نکات مربوط به آنها (حجامت سر، پس سر، گردن، زیرچانه، عام، کبد و طحال، سه بند، ساقین)
مدرس: دکتر میرغضنفری

طول دوره: 4 ساعت (شامل زمان های استراحت و پذیرایی کوتاه). در یک بعد از ظهر

زمان: ساعت 15 الی 19  سه شنبه 28 اردیبهشت 95

همراه با اعطای گواهی پایان دوره رسمی توسط آقای دکتر میرغضنفری

شماره های تماس: 66906397 ، 66908258  09196242325  و یا پیامک به سامانه شماره 30005377222222 با درج تلفن تماس

هزینه ثبت نام: 100000 (یکصد هزار) تومان. دارای تخفیف برای دانشجویان

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است